top of page
IMG_6355.jpeg

O Jasnej Dolinie

W Jasnej Dolinie czas stanął w miejscu, a w każdym zakamarku kryje się skrawek historii. Poznaj nasze miejsce i odetchnij naturą otaczającą Jasną Dolinę.

My - czyli Ewa i Grześ Żmijewscy oraz oczywiście Jagódka i Celinka postanowiliśmy o rozpoczęciu wynajmu tej pięknej posiadłości w maju 2019 r.  Przeprowadziliśmy remont i odkurzyliśmy wnętrza. Wyposażyliśmy i urządziliśmy na tyle, aby naszym gościom niczego nie brakowało. Stale uświetniamy Jasną Dolinę. Aktualnie wykańczamy naszą Twórczą Stodołę, aby już niedługo stała się miejscem pięknych wydarzeń i uroczystości.

 

Jasna Dolina swój urok zdobyła dzięki tacie Grzesia – Krzysztofowi Żmijewskiemu. To on przeniósł starą plebanię z XIX w z Kunowa tutaj do Sobolewa i ją zrekonstruował, uświetnił i urządził. Wszystkie detale które znajdziecie  na miejscu to pomysł Krzysztofa.

Dworska rezydencja znajduje się w miejscowości Sobolew, powiat garwoliński – 90 km na południe od Warszawy 9 km od trasy S17 prowadzącej do Lublina. Jasna Dolina to Dwór o konstrukcji drewnianej z połowy XIX wieku o łącznej powierzchni użytkowej 518 m.kw. Parter mieści 2 sypialnie, 3 łazienki, staropolską kuchnię oraz salon, gabinet i jadalnie. Na piętrze umiejscowiony jest salon, 4 sypialnie i 2 łazienki. Budynek otacza 2 hektarowy, ogrodzony park. Na terenie znajdują się jeszcze dwa budynki mieszkalne z których jeden jest w 180 m.kw. całorocznym domem drewnianym, krytym strzechą, z 4 sypialniami, salonem, kuchnią i 2 łazienkami.

pokoj_kawowy_1.jpg

W dworku do dyspozycji gości jest: 6 sypialni, 5 łazienek, duża kuchnia z tradycyjnym piecem oraz AGD (2 lodówki, zmywarka, 6 palnikowa kuchenka ceramiczna ) i jadalnia, salon kominkowy z fortepianem oraz gabinet z biblioteką. Maksymalna ilość miejsc sypialnych w dworku to 14. Większość pomieszczeń ma kominek lub kozę. Budynek ogrzewany jest elektrycznie.

W Domu Krytym Strzechą do dyspozycji gości są 4 pokoje, 2 łazienki, kuchnia z tradycyjnym piecem oraz 6 palnikową kuchnią i lodówką, jadalnia z kominkiem, weranda. Maksymalna ilość miejsc sypialnych w Domu Krytym Strzechą to 7. Budynek ogrzewany jest elektrycznie.

Dla gości przygotowujemy pościel, ręczniki oraz przybory toaletowe. Kuchnie wyposażone są w naczynia, sztućce, garnki, patelnie, kieliszki, niezbędne akcesoria do gotowania.

Wyżywienie może być we własnym zakresie a także na miejscu z zapewnionym cateringiem z (śniadania, obiady, kolacje, uroczystości). W ramach wsparcia naszych gości możemy zrobić miejscowe zakupy od lokalnych dostawców i zaopatrzyć w nie lodówki.

IMG_6182.jpeg

Do posiadłości przynależy dodatkowo 7 hektarów gruntów rolnych. Całość umiejscowiona jest w jednym obszarze i objęta jedną księgą wieczystą. Ziemia orna kl. V o podłożu mineralnym. W ogrodzonym parku występuje mieszany drzewostan, wiele ciekawych odmian roślin i drzew. Znajdziemy tu oczko wodne z wyspą, staw japoński oraz system umocnień wspierających gromadzenie się wody.

Jasna Dolina to przede wszystkim klimat dawanych wieków, kolekcje obrazów, antyków oraz niepowtarzalnych pieców, kominków i żyrandoli. Łazienki wyposażone są w najwyższej jakości armatury i wanny, dworek jest ogrzewany centralnym systemem ogrzewania, a cały teren dodatkowo posiada własną instalację fotowoltaiki.

HISTORIA

Historyczny Dworek z okresu powstania styczniowego to budynek drewniany wzniesiony w Kunowie w 1856 r. przez ks. Chryzstoma (Jana) Dąbrowskiego na fundamencie z kamienia kunowskiego. Składał się z 7 pokoi, 2 przedpokoi, sieni, spiżarni i dużej kuchni. Budynek został przeniesiony do Sobolewa i gruntownie odrestaurowany. Obecną świetność zawdzięcza profesorowi Krzysztofowi Henrykowi Żmijewskiemu – technologowi drewna, ekspertowi energetyki odnawialnej (Profesor był Prezesem PSE oraz wiceprezesem firmy Polkomtel, a także wiceministrem budownictwa i prezesem agencji rządowej).

Prace związane z przeniesieniem obiektu wykonywane były przez pracowników Skansenu w Lublinie. Konstrukcja wieńcowa z bali została dokładnie ponumerowana (zgodnie ze sztuką) i przewożona specjalnym samochodem. Następnie budynek został posadowiony na nowym fundamencie w miejscu docelowym.​​

f107.jpg

Dworek przed przeniesieniem do Jasnej Doliny.

Dworek po przeniesieniu i renowacji.

bottom of page